Чи достатньо сучасної медицини для ЖІНОЧОГО здоров'я?

Глобальні зрушення розпочинаються незалежно в різних куточках світу, це риса історії, в існуванні якої ми знову нещодавно переконались. Так, в Нідерландах відомим професором Bart Fauser написана книга про особливості перебігу негінекологічних захворювань у жінок. Нам пощастило бути присутніми на лекції цього вченого 14 січня в Брюсселі, яка неймовірно чітко розкрила проблему нагальної потреби розвитку «медицини, орієнтованої на жінку».
Чому?

  • Життя повне парадоксів: жінки вибороли соціальну і правову рівність з чоловіками, але перенос соціальної рівності на фізіологічну зіграв негативну роль, яка стала зрозумілою лише нещодавно.
  • Довгі роки вважалося, що анатомія і фізіологія чоловіків і жінок відрізняється лише статевою системою. Але це не так! Внаслідок гормональних і генетичних відмінностей більшість фізіологічних процесів мають суттєві відмінності у жінок і чоловіків, так само, як і виникнення і перебіг хвороб.
  • Довгі роки розробка і дослідження медичних препаратів здійснювались за участі майже виключно чоловіків, оскільки вважалося, що їх ефекти будуть тотожними у жінок. Але це не так! За даними сучасних досліджень, ефекти та виведення багатьох ліків у жінок суттєво відрізняються від таких у чоловіків: однакові дози можуть бути більш чи менш ефективними, або більш шкідливими.
  • Незважаючи на те, що останнім часом на акушерів-гінекологів покладається все більше повноважень щодо профілактики негінекологічних проблем у жінок (так, ми визнані першою лінію профілактики серцево-судинних захворювань, розладів харчової поведінки жінок, тощо), гінекологія не може охопити всі потреби здоров'я жінки.
  • Існують захворювання, які набагато частіше зустрічаються у жінок (аутоімунні, мігрені), перебіг багатьох системних захворювань залежить від менструального циклу, Це все майже не враховується в загальній медичні практиці і охороні здоров'я.
  • Досі прийнято вважати, що інфаркти і інсульти значно частіше трапляються у чоловіків. Але це правда лише до певного віку! Мало хто знає, що, наприклад, інфаркт міокарда у жінок може мати зовсім не такий перебіг, як у чоловіків, тобто зовсім не схожий на інфаркт. Внаслідок цього, а також більш тяжкого ураження серця, жінки частіше помирають від інфаркту!!! І це лише окремий приклад критичної недостатності врахування гендерних особливостей в медицині!

  • Отже, ми стоїмо перед нагальною необхідністю, формування якісно нового підходу в медицині, гендер-орієнотованого підходу з урахуванням відповідного періоду життя (вже є і така книга). Лекція зустріла жваву підтримку. Аналогічні тези лунають в доповідях і публікаціях багатьох спеціалістів, в тому числі українських.